Kiersten Atamanyk získala štipendium KSL

 

Kiersten

Kiersten Atamanyk získal štipendium v ​​hodnote tisíc kanadských dolárov od Kanadskej slovenskej ligy (KSL) v kategórii Univerzitný študent. Kiersten je členkou 23. zboru KSL v meste Welland, Ontário od roku 2013. Zmaturovala na strednej škole Notre Dame vo Wellande v júni 2017 s priemerom 89,7% a v súčasnosti navštevuje Brock University v St. Catharines v kooperatívnom štúdiu Životného prostredia a Geoscience.

V tomto roku sa KSL rozhodla udeliť jedno štipendium v ​​kategórii Univerzita a jedno štipendium v ​​kategórii stredná škola. Bohužiaľ, nikto sa nekvalifikoval v kategóriii stredná škola. Žiadatelia o štipendium musia splniť nasledujúce kritériá:

1) Získať aspoň 80% akademický priemer v roku 2016-17 a poskytnúť oficiálny prepis.
2) Byť členom KSL od decembra 2015 alebo skôr.
3) Predložiť esej o svojej činnosti v KSL.
4) Poskytnúť list od vedenia zboru potvrdzujúci, že žiadateľ bol členom minimálne 2 roky a ako bol aktívny v činnosti zboru.
5) Musia byť prijatí na univerzitu alebo vysokú školu v akademickom roku 2017-18.

Kiersten vysvetľuje svoj príbeh vlastnými slovami: "Počas celého môjho života ma silne ovplyvňovala slovenská kultúra cez mojich starých rodičov a ich silné korene a dedičstvo ako Slováci. Už od raného veku ma naučili ako povedať rôzne slová a frázy, pripravovať rovnaké jedlá ako ich rodičia a učili ma, aby som bola hrdá na svoje slovenské korene. Z tohto dôvodu a vplyvu sa moja rodina stala členom 23. zboru Kanadskej slovenskej ligy vo Wellande.

Keď som tam vstúpila v roku 2013, po prvýkrát som zažila slovenskú komunitu a rôzne večierky a bankety, ktoré sa konali v kostole sv. Antona. Počúvala som príbehy ostatných ľudí ako Slovákov, kde žili, ako prišli do Kanady a ako vyrastali. Na týchto večierkoch som videla, ako tradiční slovenskí tanečníci vystupujú. Aj napriek tomu, že som tancovala celý svoj život, nikdy som nič podobné nevidela, cítila som sa bližšie k môjmu dedičstvu, a som videla a prežívala niečo, čo je blízke môjmu slovenského pôvodu.

V roku 2014 som sa stal Kráskou pre 23. zbor, čo bola neuveriteľná česť. Predstavovala som Zbor na Slovenskom dni v Miltone, Ontáriu, ako aj na Svetovom plese v klube Casa Dante vo Wellande. Tiež som mal kráľovské povinnosti na stretnutiach zboru, ako sú vítať ľudí pri dverách s chlebom a soľou, a predávať lístky na súťaž na Slovenskom dni v Miltone. Bola to naozaj skvelá skúsenosť a česť reprezentovať náš zbor a aj moje dedičstvo spolu s nosením tradičných krojov podobných tým, ktoré nosila moja babička ako dieťa. Verím, že je na mňa veľmi hrdá že vyjadrujem lásku a záujem o jej korene. Nemoha som nájsť viac podporujúceho človeka, ktorý mi pomáhal predávať lístky čo najväčšiemu počtu ľudí, pomáhal mi obliecť sa do tradičného kroja a prísť na každú udalosť, na ktorej som zastupovala svoj Zbor. Určite budem milovať tieto chvíle do konca svojho života.

Mala som to šťastie, že som bola Kráska pre náš Zbor až do roku 2016, kedy moja mladšia sestra prevzala túto pozíciu. Aj keď som bola veľmi hrdá na moje postavenie ako Kráska, bola som šťastná, že som mohla odovzdať túto česť svojej sestre. Momentálne je stále Kráska, a moja stará mama a ja jej pomáhame pri obedoch a podujatiach tým, že jej pomáhame predávať lístky alebo jednoducho tam, kde podporujeme jej dedičstvo, ako aj náš Zbor. Moja rodina každoročne navštevuje obedy, večere a iné slovenské podujatia a dobrovoľne pomáha na takýchto podujatiach. Kanadská slovenská liga bude aj naďalej veľkou časťou môjho života. Ja a moja rodina budeme aj naďalej pomáhať a podporovať náš Zbor a Kanadskú slovenskú ligu tým, že sa zúčastníme na podujatiach ktoré zorganizujú, a umožním mojim deťom aby mali rovnakú príležitosť dozvedieť sa a prežívať svoje dedičstvo. "

Predsedníčka 23. zboru vo Wellande, Christine Dzugan predložila list na podporu žiadosti Kierstenovej štipendia. Uviedla, že Kiersten je od roku 2013 členkou zboru a pôsobí v zbore tak, ako je uvedené vyššie.

Gratulujeme Kiersten a želáme jej veľa úspechov v štúdiu aj v osobnom živote.Kiersten2

Adresa

Kanadský Slovák
259 Traders Blvd. East,
Unit 6
Mississauga Ontario
L4Z 2E5 Canada