Turné Domoviny z Windsoru na Slovensku01_Domovina_200Počas štvordňového obdobia od 4. do 7. júla 2013, viac ako tisíc účinkujúcich - tanečníkov, spevákov, hudobníkov, hercov a herečiek z deviatich rôznych krajín plus Slovenska, sa zúčastnilo Svetového stretnutia Slovákov v Košiciach - Domovina z Windsoru, Ontário, Kanada; Šarišan z Detroitu, Michigan, USA, a z Európy folklórny súbor Milka Stoev z Bulharska, Šarvanci z Českej republiky, Komlos z Maďarska, Krajan a KUS Zvolen zo Srbska, KIS Kysác divadelná skupina zo Srbska, Liptáci z Ukrajiny, a Rozmarín - detská skupina z Viedne.

Pre slovenských tanečníkov Domovina bolo prvé vystúpenie v piatok 5. júla v Sečovciach, spolu s Rozmarínom z Viedne a Šavrancami z Prahy. Prezreli sme si mesto Sečovce, návštívili rodinný domu ThDr. Jána Murína v ktorom je teraz múzeum a Kláštor sv. Cyrila a Metoda, kde bývajú Bazilikánske sestry. Na námestí sme umiestnili veniec pri pamätníku ktprý pripomína príchod patrónov sv. Cyrila a Metoda na Slovenskom pred 1150. rokmi. Pozdravili nás starosta mesta Sečovce a predstavitelia Matice Slovenskej potom sme zaspievali národnú hymnu a o 17:00h sme vystupovali pred veľmi vnímavým publikom v Kultúrnom Home. Po predstavení sme išli na večeru, kde nám poďakovali za našu účasť počas dňa, a potom sme sa vrátili do Košíc autobusom.

V sobotu 6.júla bol Gala program vo festivalovom  amfiteátri v centre Košíc. Každá skupina dostala čas na skúšku a aktuálny program bol rozdelený do troch častí, začal sa s programom pre deti "Detský Svet", potom "Rodostrom" predstavoval súbory dospelých a v hlavnom programe "Slovensko a slovenský Svet" sa súčastnilo dvanásť rôznych skupín. Tento program otvoril Marian Tkáč, predseda Matice Slovenskej a Richard Raši, primátor Košíc. Domovina tancovala Detvansky tanec a Tance z Horehronia. Boli sme veľmi milo prekvapení, keď publiku predstavovali súbor Domovina. Oznámili, že v roku 2013 oslavujeme 30. výročie od založenia súboru a usporiadatelia, zúčastnené súbory a diváci zaspievali Domovine 'Happy Birthday'. Po slávnostnom programe sa všetky skupiny stretli v školskej jedálni na spoločenskom posedení. Hudobníci zo skupín Šavranci a Krajan prišli všetkým zahrať a všetci si dobre zatancovali, zaspievali a strávili krásny zvyšok večera.

V nedeľu ráno Matica Slovenská zariadila pre všetky skupiny autobusy do centra Košíc na pešiu prehliadku mesta. Naše ďalšie vystúpenie bol v Strážskom so speváckou skupinou z Bulharska. Na záver nášho programu sme zatancovali Cigánsky tanec a keď sme zošli z pódia nás privítalo mnoho rómskych detí. Celý program bol hojne navštevovaný a usporiadatelia nám predložili kyticu kvetov a darčeky a pripravili báječnú večeru v školskej jedálni.

Domovina strávila ďalšie tri dni v Košiciach na relaxáciu a potešenie z atrakcií Hlavného mesta kultúry Európy. V pondelok sme si prezreli centrum mesta, v utorok sme išli do košickej zoologickej záhrady, v stredu do botanickej záhrady a potom na Salaš ako hostia Márie Stajkovej, tety Frankieho Vargu, ktorá pripravila vynikajúcu večeru so zeleninovou polievkou, bryndzovými haluškami, kuracím a bravčovým mäsom a samozrejme lahodnými zákuskami. Veľmi jej ďakujeme za takú skvelú hostinu!

Vo štvrtok ráno nás autobus zaviezol do Zvolena, v rámci prípravy na festival Pod Poľanou v Detve. Ďalšie štyri dni boli naplnené skúškami, prípravou programu pre 40. "Krajanskú nedelu " poobede 14. júla. V piatok a sobotu večer sme išli na predstavenie v Detve a v nedeľu náš program "Ked pluk mašíroval cez náš dvor" bol o 13:30 hod. po obede. Program, ktorý zrežíroval Dr. Vlastimil Fabišik s Púčikom z Českej republiky, bol pod záštitou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a bol zameraný na život v predvojnovom Slovensku, náborom pre armádu a o účinkoch vojny - výborný program, ktorý mnohým vohnal slzy do očí. Účastníci programu Púčik z Brna, Nádeje z Paríža, SKU Frano Strapáč z Markovca v Chorvátsku, Domovina z Kanady, Pišpek z Pišpeka v Maďarsku, Zelený Javor z Krempach v Poľsku, Cerovina z Cerpotoka z Rumunska, Klasy zo Starej Pazovej v Srbsku a Morena z Londýna vo Veľkej Británii zahrali pred nabitým publikom Detve.

V nedeľu večer bola v školskej jedálni recepcia pre všetkých účastníkov. Ing. Ján Šufliarsky, primátor Detvy, hovoril, že to bol najlepší program aký videli po veľmi dlhej dobe. Každej skupine odovzdal diplom o účasti. Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, predstavil zarámovaný certifikát o účasti spolu s darčekovou taškou a dreveným vojakom - veľmi dobrým mementom z popoludňajšieho programu. Pozvali všetkých na večeru a spoločenské stretnutie. Bol to veľmi ukľudňujúci večer po štyroch dňoch veľmi intenzívnej práce.

V pondelok ráno 14. júla sme začali posledný úsek našej cesty. Zamierili sme do kúpeľov Sliač, náš domov na najbližších šesť dní. Po udomácnení sme sa vydali na prehliadku Kúpeľov a strávili deň odpočinkom. Na utorok ráno sme mali rezervované minerálne kúpele  a o 16. hod. bolo naplánované predstavenie v kúpeľoch. Starosta Ivan Janovec a organizátori HaluškyFest prišli do kúpeľov a zakiaľ sme vystupovali pre divákmi pripravili pre všetkých halušky.

V stredu sme išli do Banskej Bystrice. Ing. Ladislav Monček, vedúci turistického úradu, nás zobral na prehliadku mesta. Na radnici sme boli privítaní starostom mesta ktorý nás oboznámil zo stručnou históriou mesta a podaroval nám zarámovaný obraz hradnej veže na hlavnom námestí. Po prehliadke centra mesta nás pozvali na obed v Španiej doline, malom baníckom mestečku s 200 obyvateľmi. Mesto je postavené okolo hory popri ktorej sa vinú ulice a domy. Starosta nás veľmi láskavo zobral na prehliadku vrchola hory. Videli sme typické banícke domy zo 17. a 18. storočia, šachty a banské vodné zariadenia. Pokračovali sme prehliadkou katolíckeho kostola Premenenia Pána, postaveného v strede obce v roku 1254. Naši tanečníci si pozreli skládku, ktorá je dominantou okolia celkom zaujímavou. Skladá sa zo skál a sutín odstránených z baní za uplynulých 400 až 500 rokov, ktorej objem je 405.510 m2 a z nej je krásny panoramatický výhľad na dedinu a okolité hory.

Vo štvrtok sme išli do centra Zvolena, kde nás privítali zástupcovia SOS Zvolen, Strednej odbornej školy, kde sa učia rôzne remeslá. Išli sme na pešiu prehliadku mesta, pozreli sme si Zvolenský hrad a obedovali sme v školskej reštaurácii ktorú prevádzkujú študenti a kde nás privítala Alžbeta Staníková, riaditeľka SOS. Užili sme si pár hodín voľného času na nakupovanie a prehliadku mesta pred návratom do Sliača - ďalší veľmi ukľudňujúci deň.

V piatok ráno sme šli do Tureckej, kde sa pripravovali predstavenia pre festival. Šli sme na 6 hodinovú túru cez hory až na vrchol Krížnej. Sme veľmi hrdí že nás všetkých 13 dokončilo výlet. Všetci hovorili, že výhľad z hory bol úchvatný, nádherný a stál za námahu.

Po večeri v reštaurácii Sv. Bernarda sme sa vrátili do Sliaču pripraviť sa na náš veľký deň - vystúpenia na HaluškyFest Turecká 2013.

V sobotu ráno sme sa zúčastnili súťaže o najchutnejšie halušky. Náš tím sa skladal z Anky Dobošovej, ktorá lúpala zemiaky, jej mamy, ktorá nastrúhala zemiaky a miesila cesto, Terezy Gallo, ktorá rezala a vyprážala slaninu a Tomáša Doboša, ktorý nasekal drevo na oheň. Každý tím mal očasovanú prípravu ako aj upratanie, potom ponúkli svoje halušky porotcom a zvyšok museli sami zjesť! Počas dňa rôzne skupiny, včítane Domoviny vystupovali na javisku. Každý sa ledva mohol dočkať vyhlásenia víťazov súťaže o 16 hod. Sme hrdí na to, že sa náš tím umiestnil na 4. mieste zo 17. tímov - vynikajúcy výsledok, pretože sme boli jediným účastníkom ktorý nebol zo Slovenska.

Domovina by rada využila túto príležitosť na poďakovanie sa organizátorom festivalu a sponzorom, najmä starostovi Ivanovi Janovcovi a jeho tímu, ktorí vydali akékoľvek úsilie, aby vyhoveli Domovine a urobili všetko aby sme mali príjemný pobyt. A hlavne, že sme mohli nielen predtavovať naše tance pre mnohé vďačné publiká, ktorým sme mohli ukázať akí sme hrdí udržiavať našu slovenskú kultúru v zahraničí, ale že sme tiež mohli vychutnať nesmierne krásy Slovenska a stretnúť sa s mnohými príjemnými a skvelými ľuďmi. Bolo to jedno z najlepších turné v histórii súboru Domovina. Vrátili sme sa do Kanady s mnohými nádhernými spomienkami a s veľa nových a obnovených priateľstiev a veľkým novým nadšením.

Úprimná VĎAKA, Vaša Domovina!

Adresa

Kanadský Slovák
259 Traders Blvd. East,
Unit 6
Mississauga Ontario
L4Z 2E5 Canada